-
Опубліковано:
31 травня 2021, 10:40
Gibberella zeae, також відомий під назвою Fusarium graminearum,- це грибковий збудник, який викликає фузаріоз- руйнівну хворобу пшениці та ячменю.
Поширена по всій території України. Особливо шкодить в роки з надмірною вологістю та високими температурами після фази колосіння.
Найчастіше з’являється на пшениці особливо ярій, ячмені, житі та тритікале, менше на вівсі.
Шкода: Недобір врожаю при ураженні всього колоса становить 82%, крім того, близько 70% зерен втрачають схожість. Фузаріоз колоса погіршує хлібопекарські якості борошна. Захворювання досить складне у діагностиці. Зерно, уражене видами F. sporotrichiella, F. graminearum може викликати отруєння людей та тварин. Його заборонено використовувати на корм тваринам та в харчових цілях.
Джерело інфекції: рослинні рештки, ґрунт, насіння. Зараження відбувається сумкоспорами, конідіями, які поширюються за допомогою вітру, дощу та комах.
Симптоми:
- у фазі наливу зерна спостерігається знебарвлення та побіління колосових лусок на окремих колосках, частинах колоса або на всьому колосі;
- нетипові симптоми на колосі – штрихи, очкова плямистість або повна відсутність ознак;
- у вологу погоду в місцях змикання колосових лусок поява нальоту різного забарвлення (білого, рожевого, червоного, жовтого, оранжевого) залежно від збудника;
- уражені зернівки щуплі без властивого блиску, ендосперм пухкий з глибокою борозенкою, мають рожеве забарвлення при проростанні дають вже уражені проростки.
Особливості захисту:
- використовуйте високоякісні фунгіцидні протруйники для посівного матеріалу: Вайбранс Тріо, Максим Стар, Максим Форте в нормі внесення (1,5-2,0 л/т);
- обов’язкове застосування фунгіцидів: Альто Супер (0,4-0,5 л/га), Амістар Тріо (1,0-1,2 л/га), Магнелло (1,0 л/га) особливо в роки з рясними опадами в період колосіння та цвітіння рослин. Обробку проводять в період вегетації в проміжку фаз ВВСН 21-71.
В роки з нерівномірними опадами зараженість зерна фузаріозом часто залишається непоміченою. Втрати можуть бути незначними або взагалі не беруться до уваги аграріями.
За багаторічними даними, від ураження фузаріозом недобір урожаю пшениці може досягати від 4 до 15% щорічно, а в умовах епіфітотій, які на теренах держави спостерігаються кожні 3–5 років, втрати урожаю на окремих полях можуть перевищувати 50%.