Корисна інформація: СЕНИКАЦІЯ

СЕНИКАЦІЯ

image post
  • Опубліковано:

    11 червня 2021, 09:19

Сеникація- це безпестицидний, повністю екологічний процес, що прискорює дозрівання, який полягає в обприскуванні стебел та листків сільськогосподарських культур (гречки, проса, сої, зернових, картоплі, буряків) за 2 – 3 тижні до збирання. При правильному проведенні сеникації є можливість збільшити урожайності на 15-30%.


      Сеникація ефективна за середньодобової температури нижче 18°С і вологості повітря вище 70%, при 18-20°С і 65-70% вологості - доцільна, вище 20°С і вологості нижче 65% - недоцільна.      


Витрати на сеникацію сульфатом амонія окуповуються при вмісті азоту в листках не меньше 2,3 %.


        Сеникація прискорює дозрівання шляхом відтоку поживних речовин, а не шляхом прямого підсушування рослин як при десикації. Це означає, що всі накопичені в процесі фотосинтезу поживні речовини з листового апарату перебазовуються в зернівку. Як наслідок, наприклад, у пшениці підвищується маса 1000 насінин, збільшується відсоток клейковини, якісні показники та врожайність.

Різниця між десикацією та сеникацією

Десикація Сеникація
Призупинка фізіологічних процесів Залишається вільна вода, що покращує біохімічні процеси в зернині
Пошкодження хлоропластів Покращує процеси заповнення клітин зерна – рівномірний розподіл пластичних речовин в зернині
Збільшення концентрації етилена Збільшення маси 1000 зерен
Розриви клітинних стінок Збільшення сухих речовин в клітині 
Втрата вологи через розриви клітинних стінок Краще дозрівання нижніх зерен в колосі
Підкислення клітинних стінок Підвищення стійкості до хвороб та шкідників
Зниження стійкості до хвороб та шкідників Покращення посівних характеристик зерна (схожість та енергія)
Погане накопичення сухих речовин Прискорене достигання на 7-10 днів
Погіршена якість зерна Запобігання осипання зерна, зниження втрат при збиранні
Втрати від осипання при пересушуванні до 50% Підвищення врожайності на 3-5 ц/га і більше

     Після завершення росту і розвитку вегетативних органів до моменту збирання озима пшениця повинна засвоїти 30% азоту накопиченого за вегетацію, він відповідає за якість зерна. Отримання зерна пшениці з високим вмістом білка можливе лише з повним поглинанням азоту, таке можливо лише за умови використання сеникації.

     Найкращим періодом для застосування сеникації є фаза кінець молочної початок молочно-воскової стиглості (вологість 45-50%). Обробку посівів проводять розчинами мінеральних добрив, в основному аміачної селітри різної концентрації (від 1 до 20% в залежності від культури, для пшениці – більша концентрація), з додаванням мікродоз амінної солі 2,4 Д (концентрація 0,01%), яка сприяє проникненню солей амонія в тканини рослини, або концентрованим робочим розчином 25-50 кг/га солей амонія (КАС, сульфат амонія, аміачна селітра). Найкращий час для обробки - вдень при похмурій погоді або у вечірні (за 1,5-2 год до захода сонця) та ранішні години при мінімальному випаровуванні розчину. Наземним способом вноситься 400-500 л/га, авіацією - 100-200 л/га. В роки з прохолодною і вологою погодою необхідно 50 кг/га сульфату амонію на 200-300 л води.

     Якщо ж середньодобові температури становлять понад 20°C, норму внесення можна зменшити до 25 кг/га, бішофіту використовують 30 л/га.

  Сеникація сприяє підвищенню скловидності зерна, вмісту в ньому клейковини на 2-4% та білку на 3-4%, підвищує схожість насіння на 5-10%.

    Після застосування сеникації урожайність озимої пшениці підвищується на 3-5 ц/га і більше, а підсушування вегетативної маси покращує вимолот зерна.

для більш детальної інформації зателефонуйте нашим спеціалістам:

Тетяна
Тетяна

(098) 227-55-05

Райони:

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський

Валерій
Валерій

(096)484-68-36

Райони :

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський, Добровеличківський, Новоукраїнський, Бобринецький, Компаніївський, Голованівський