Протруйники важлива складова у захисті сої від збудників хвороб, що передаються через насіння.
Для інокуляції насіння сої в Україні переважно використовують препарати комплексної дії, які містять не лише бульбочкові бактерії, а й фізіологічно активні речовини біологічного походження. Інокуляція загалом підвищує родючість ґрунту.
1. Оберіть протруйник. ПП «Агрохім» рекомендує фунгіцидні протруйники для сої: ВАЙБРАНС(1,0 л/т); МАКСИМ XL(1,0 л/т); МАКСИМ АДВАНС(1,0-1,25 л/т); ВІНЦИТ ФОРТЕ(1,0-1,25 л/т); РЕДІГО М(0,8-1,0л/т); ФЕВЕР (0,2-0,4 л/т). Протруйники: ПІКУС(0,3-0,5 л/т); ГАУЧО ПЛЮС(0,5 л/т); Протруйник інсектофунгіцидний: СЕЛЕСТ ТОП(1,0 л/т).
2. Оберіть інокулянт. Інокулянти посилюють біологічну активність ґрунту та мають в собі азот, який засвоює соя та наступні культури. Якщо інокулянт нанесено рівномірно та щільно інокуляція пройде скоріше.
ПП «Агрохім» рекомендує АТУВА (2 л/т) + протектор Премакс (0,5 л/т); ОПТІМАЙЗ (1,8 л/т).
3. Дотримуйтеся правил безпечної роботи, користуйтеся індивідуальними засобами захисту.
4. Використовуйте лише оригінальні препарати.
5. Запланувавши поєднання інокулянта і протруйника, варто розділити ці прийоми. Спочатку проведіть протруювання, а бактеризація проводиться наступним етапом. Якщо протруювальна машина має 2-х контури окремої подачі різних розчинів, протруйник і інокулянт наноситься одночасно.
6. Оптимальна температура ґрунту для розмноження бактерій становить від 10 до 28 °С. Для більшості видів бульбочкових бактерій оптимальне значення pH коливається у межах 6,5‒7,5. Не радимо використовувати інокулянти за відсутності ґрунтової вологи, бактерії просто не зможуть працювати. Бульбочкові бактерії залишаються на наступний рік але вже не в тому вигляді в якому потрапили до ґрунту. В процесі розмноження вони втрачають певні властивості.
7. Інокулянти варто зберігати в темних прохолодних приміщеннях з вологістю 60-75%. Біопреапрати (ризоторфін, ризобофіт), які використовувалися з 70-80-х років, характеризуються малим терміном зберігання до 6 місяців та коротким строком використання - обробка безпосередньо перед висівом. Інокулянти розроблені за новими технологіями мають подовжений термін зберігання до двох років, інокуляцію можна проводити заздалегідь -за 14 діб і більше до висіву – див. Інструкцію на упаковці (тарі). Великий чи малий об’єм титру? Впливає лише його якість та термін придатності. Чим більше титру тим більша вірогідність якісної інокуляції.
8. Бор, молібден та кобальт можна додати до суміші протруйника або нанести окремим шаром, але це досить непросто - краще провести декілька підживлень по листу.
9. До інокулянтів не варто додавати мікроелементи, так як вони є важкими металами, їх краще вносити позакоренево в фазі 6–7 листків і за 3–7 днів до початку цвітіння, а також у разі виявлення перших ознак їх дефіциту. Вносити потрібно рано-вранці або ввечері. Норма витрати робочого розчину має становити 250–300 л/га. Можна вносити разом із пестицидами, але спочатку потрібно зробити тест на сумісність. За результатами загальновідомих досліджень, внесення мікроелементів на тлі інокуляції підвищує врожайність сої на 0,2–0,26 ц/га, а також збагачує азотом наступні культури. Що до азоту найкращий рівень поглинання азоту соєю припадає на період бутонізації, адже до періоду бутонізації бульбочкові бактерії повністю розвиваються та починають працювати на максимум, забезпечуючи рослину азотом.
10. Фунгіциди створені для боротьби з грибами та патогенами і ніяк не впливають на бульбочкові бактерії. Правда існують виключення це фунгіциди бактерицидної дії.Існує думка, що бактерії гинуть від антибіотиків та антифризів, які додають до препаратів які не спеціалізуються на бобових культурах.