Корисна інформація: ВОВЧОК СОНЯШНИКОВИЙ 5 МІФІВ ТА ЇХ СПРОСТУВАННЯ

ВОВЧОК СОНЯШНИКОВИЙ 5 МІФІВ ТА ЇХ СПРОСТУВАННЯ

image post
  • Опубліковано:

    15 вересня 2021, 17:06

Вовчок — це вузькоспеціалізований паразит. Повністю позбавлений хлорофілу, уражає коріння рослин соняшнику.  Рослини відстають у рості, різко знижується урожайність посівів на 30-70%. За наявності більше 20-30  квітконосів вовчку на одній рослині соняшнику врожайність знижується в 5-7 разів, за наявності 50 і більше квітконосів – урожайність дорівнює нулю!

В контролі вовчку існує безліч міфів і помилкових тверджень, аби спростувати їх необхідно спиратися на практику та науково обґрунтовані твердження.

МІФ 1: Насіння вовчка присутнє в посівному матеріалі.

Посівний матеріал провідних компаній проходить багаторазове очищення та обробку протруйниками. А якщо на полі присутня одна рослина вовчку, при її дозріванні формується 120 квіток, кожна квітка може містити до 2,5 тис. насінин. Тобто за вегетацію один продуктивний пагін вовчку формує 300 тис. насінин.

 За науковими твердженнями насіння осипається та залишається біля материнської рослини в радіусі 1 м, воно характеризується електростатичністю, після обпадання прилипає до ґрунту, рослинних решток та ґрунтообробної техніки, що призводить до виникнення вогнищ. Такі вогнища з кожним роком стають більшими і широко поширеними.

МІФ 2: Ефективний спосіб викорінити  вовчок – глибока оранка.

Глибока оранка створює ідеальні умови для існування вовчка. На поверхні ґрунту насіння вовчку зберігається погано, а в ґрунті навпаки краще. Також у нього краща життєздатність у ґрунтах з більш низьким вмістом органічних речовин. Кожна наступна оранка піднімає з нижніх шарів насіння, яке створює чергове інфікування. Для зниження шкодочинності вовчку доцільно вирощувати сидерати для збільшення органіки в ґрунтовому покриві.

МІФ 3: Вирощування соняшнику з проміжком 7-9 років знижує вірогідність зараження вовчком.

 Насіння вовчка зберігається в ґрунті близько 20 років, тому таке твердження не вірне. Окрім соняшника, вовчок паразитують на багатьох інших культурах (полин, конопля, нетреба звичайна, ромашка не пахуча та ще близько 70 видів бур’янів ).

Для вирішення цієї проблеми варто додатково вводити в сівозміну кукурудзу. Вона провокує  насіння вовчка до проростання виділяючи кореневищем спеціальні ферменти. Насіння вовчку проростає і гине, тим самим зменшуються його запаси в ґрунті.

Рекомендують висівати провокаційні посіви нестійкого до вовчка соняшника з подальшим його скошуванням через 30-40 днів на силос чи сидерат.

МІФ 4: Гібрид з максимальною стійкістю вирішить всі проблеми.

Це не абсолютне вирішення проблеми. Для запобігання та обмеження розвитку нових рас вовчка потрібно використовувати не тільки генетично стійкі гібриди, а й інші допоміжні заходи. До прикладу, програма Solguard від компанії Syngenta включає три рівні захисту від вовчку:

  • Генетичний;
  • Агротехнічний;
  • Гербіцидний, який передбачає використання гербіцидів:
    • Каптора 1,0-1,2 л/га (Коломбі, Таленто, СИ Експерто,СИ Барбаті, Санай МР, НК Неома, СИ Діамантіс) та
    • Каптора Плюс 1,6-2,5 л/га: СИ Розета, СИ Бакарді, СИ Катана.

МІФ 5: Нові раси з’являються кожні 10 років.

Нова раса вовчка може з’явитися на будь-якому полі де було висіяно стійкий гібрид. Вовчок може розмножуватися трьома різними способами: перехресним (дозволяє отримати успішні нові популяції); самозапилення (фіксуються найбільш успішні гени); апоміксис – нестатево, без запилення (клонування, що призводить до появи мутантів*).

Примітка: * 1% зі 100%.

В Україні зустрічається 5 видів рослин Вовчкових:

  • Егітенія (росте у Південній та Південно-Східній Азії та островах Тихого океану) — паразитує на деревах.
  • Вовчок чудовий. Паразитує на рослинах роду полиней.
  • Вовчок конопляний або гіллястий (О. ramosa).
  • Вовчок соняшниковий (Orobanche Cumana).
  • Вовчок баштанний (О. aegyptiaca). Вражає біля 70 видів рослин  у т.ч. картоплю, тютюн, томати, баштанні культури.

Мал. ІСТОРІЯ ПОШИРЕННЯ РАС ВОВЧКА

 

Важливо: Для запобігання виникнення нових рас необхідно вирощувати гібриди зі стійкістю до наявних рас. Якщо на полі присутні раси D-E,  а гібриди  не реагують на расу F,  не обов’язково висівати гібриди стійкі до рас G-H. Такі маніпуляції провокують виникнення нових рас.

для більш детальної інформації зателефонуйте нашим спеціалістам:

Тетяна
Тетяна

(098) 227-55-05

Райони:

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський

Валерій
Валерій

(096)484-68-36

Райони :

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський, Добровеличківський, Новоукраїнський, Бобринецький, Компаніївський, Голованівський