Технології: Сучасний моніторинг шкідників

Сучасний моніторинг шкідників

  • Опубліковано:

    12 липня 2018, 10:47

Сучасний моніторинг шкідників на посівах сільськогосподарських культур. Рекомендації від ПП «Агрохім»

Сучасний моніторинг шкідників на посівах ріпаку дає змогу виробничникам зекономити свої кошти та час.

Через брак досвіду ведення спостережень за початком заселення посівів шкідниками й обліку їхньої кількості пропускаються оптимальні строки здійснення захисних заходів, що, в свою чергу призводить до втрати частини врожаю, а часто й до повної його загибелі. Але ж є чимало простих методів, які дають змогу виявити початок заселення посівів шкідниками.

Так, ще в 30-ті роки минулого століття було виявлено, що яскраво-жовтий колір дуже приваблює комах. Згодом на основі цього відкриття для визначення початку льоту шкідників та їхньої щільності (кількості) стали використовувати ловильні чашки Меріке.

Жовті чашки спрощують визначення часу появи шкідників (початок ураження), а також спостереження за чисельністю комах, ступінь та пік активності шкідників.

Принцип дії пасток:

1

Шкідники ріпаку приманюються жовтим кольором чашки. В чашку заливається 1 лводи та декілька капель миючого засобу для миття посуду для більш слабкого поверхневого натягу води. Таким чином є можливість піймати таких шкідників, якріпакова блішка, великий (стебловий) ріпаковий прихованохоботник, ріпаковий листоїд, ріпаковий пильщик, попелиці, капустяна совка, ріпаковий квіткоїд, капустяна міль.

Підготовка пасток:

Переваги чашок полягають в можливості регулювати висоту чашки в залежності від висоти посівів, таким чином вона може «рости» разом з посівами. Чашка насаджена на кілок або для прикладу на рукоятку мітли (приблизно 1,5 метра довжиною) на висоті рослин. Шпонка, яка входить в комплект насаджується на кілок (звуженою стороною вверх). Після чого насаджується сама чашка. Із-за конічної форми внутрішньої поверхні чашки, шпонка затягується і таким чином утримує чашку на відповідній висоті. Для захисту корисних комах (джмелів, бджіл) чашка закривається зверху захисною пластмасовою сіткою.

Контроль і визначення шкідників:

Жовті чашки незамінні для контролю шкідників до періоду цвітіння. Тут важливо знати та правильно використовувати пастки. Чашки встановлюються вже при температурі грунту + 5ºС, тобто приблизно в першій – другій декаді березня, і «ростуть» разом з висотою посівів. Ми рекомендуємо встановлювати відразу по декілька чашок на полі в залежності від розміру:

  • на полі 25-50га – 1-2 шт.;
  • від 50 до 100 га – 2-3 шт.;
  • від 100 га і більше – 4 шт. (по одній з кожного краю поля).

1

Пастки встановлюються недалеко від краю поля (приблизно за 10-20 м від краю), в захищеній та добре прогрітій місцевості. Проводити контроль бажано в сонячні, помірно теплі дні, щоденно, краще в післяобідній час.

Великий ріпаковий (стеблевий) прихованохоботник і капустяний стебловийприхованохоботник – небезпечні шкідники даної культури. Їх переліт починається уже в ранні місяці року. Пошкодження стебла личинками веде до пониженого водоспоживання і постачанню поживних речовин, а також до пониження стійкості культури. Пошкоджені шкідниками стебла рослин можуть бути уражені грибками и бактеріальними хворобами. Таким чином ріпаковий прихованохоботник може привести до 50% втрат урожаю, капустяний стебловий – до 20%.

Ріпаковий прихованохоботник перелітає при температурі 10-12ºС з попередніх посівів на теперішні. Після декількох днів додаткового харчування відбувається яйцекладка. Тому встановлювати чашки слід також і на минулорічні поля і тим самим попереджувати відродження жуків. Між відродженням та міграцією на теперішні посіви може пройти більше двох неділь. Але при активно наростаючих температурах це може пройти в значно коротший термін. На минулорічних посівах поріг шкодочиності вважається перевищеним, якщо за три дні в пастцінараховується 30 жуків (прихованохоботник). При нестійкій погоді або тривалому відродженні межа шкодочиності досягнуто, якщо в пастці знаходяться приблизно 50 жуків. Межі економічного порогу шкодочиності можна визначити по таблиці, що подана далі.

Якщо межа шкодочиності досягнута або перевищена, необхідно негайно розпочати боротьбу з шкідниками, щоб попередити яйцекладку.

Капустяний стебловий прихованохоботник мігрує при температурі від +12ºС в озимий ріпак. При появі перших колоній жуків є приблизно 10 днів для боротьби зі шкідниками, так як жуки поки що харчуються додатково і ще не відкладають яєць. Якщо за цей період температура повітря швидко підвищується (від +15 ºС і вище), то можливі мимовільне відмирання перших колоній таких шкідників як ріпаковий квіткоїд.

В деяких випадках спостерігається зниження дії піретроїдів проти таких шкідників, як ріпаковий квіткоїд. Ці прояви особливо проблематичні на фоні того, що все менше інсектицидів суміщають в собі широкий спектр діючих речовин. Тому необхідно проводити спостереження і строк обліку, а також працювати по принципу визначення шкодочиності і тим самим уникати лишніх обробок синтетичними інсектицидами.

Економічний поріг шкодочиності (ЕПШ)

Великий ріпаковий (стебловий) прихованохоботник (лат. Ceutorhynchus napi)
- більше 30 жуків за три дні (з однієї чашки) на попередніх посівах;
- більше 10 жуків за три дня на посівах в лютому-березні (залежно від року);
Дія:обробка інсектицидами відразу при перевищенні порогу шкодочиності.
4
Капустяний стебловий прихованохоботник (лат. Ceutorhynchus pallidactylus)
- більше 10 жуків за три дня на чашку в березні-квітні;
Дія:обробка інсектицидами після періоду додаткового харчування жуків (приблизно 10-14 днів після першого визначення).
4
Ріпаковий квіткоїд (лат. Meligethes aeneus)
- 1-2 жука на рослину (бутони ще прикриті листям);
- 3-4 жука на одну рослину, приблизно за 14 днів до цвітіння.
- більше 5 жуків на одну рослину незадовго до цвітіння.
Дія: жовті чашки використовуються для визначення прильоту шкідників. Відлік проходить безпосередньо на рослині.
5
Ріпаковий насіннєвий прихованохоботник (лат. Ceuthorrhynchus assimilis) - 1 жук на рослину в період цвітіння (при рідкісній появі жуків).Дія:жовті чашки використовуються для визначення прильоту шкідників. Відлік проходить безпосередньо на рослині. 6
Стручковий капустяний комарик (лат. Dasineura brassicae) - 1 комарик на 3-4 рослини під час цвітіння. 7
Блішка ріпакова (лат. Psylliodes chrysocephala) - 50 блішок на чашку за три неділі. 8

для більш детальної інформації зателефонуйте нашим спеціалістам:

Тетяна
Тетяна

(098) 227-55-05

Райони:

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський

Валерій
Валерій

(096)484-68-36

Райони :

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський, Добровеличківський, Новоукраїнський, Бобринецький, Компаніївський, Голованівський