Рекомендації від ПП «Агрохім»
Місце в сівозміні:
Будучи відмінним попередником для інших культур сівозміни, горох добре росте і дає високі врожаї після різних культур. Добрим попередником є озимі і ярі зернові. Горох сіють після удобрених просапних - кукурудзи, картоплі, цукровихбуряків. Проте технології вирощування цукрових буряків, кукурудзи вимагають внесення високих доз азоту, що знижує роль гороху, як азотфіксатора. На Поліссі сіють після льону. У сівозміні горох можна висівати на тому самому місці не раніше як через 5-6 років. Це запобігає "гороховтомі" ґрунту, захищає від ураження кореневими гнилями, фузаріозом, нематодою, плодожеркою, бульбочковими довгоносиками тощо. З цієї ж причини не можна розміщувати горох ближче500 мвід багаторічних бобових трав.
Горох не терпить монокультури. Непридатні в якості попередника для ньогосоняшник, багаторічні бобові і злакові трави, зернобобові культури, однорічні трави з бобовим компонентом.
Система удобрення
Горох має відносно невеликий вегетаційний період, слабо розвинену кореневу систему, тому потреба у поживних речовинах велика. Для формування 1 ц зерна і відповідної кількості соломи, гороху необхідно 3,5-5,5 кг азоту, 1,2-1,7 кг фосфору, 2,5-3,5 кг калію, 1,7-3,0 кальцію, 0,5-1,3 кг магнію.
Горох є вимогливий до родючості ґрунтів. Він добре використовує післядію органічних і мінеральних добрив.
Фосфорно-калійні добрива теж краще внести у більшій нормі (РК60-100) під попередник - буряк, курурудзу, зернові тощо.
Горох є азотфіксуючою рослиною , тому азотні добрива під нього не вносять. Можливо невеликі стартовінормиазоту 5-10 кг/га, та провониться передпосівна обробка насіння гороху інокулянтним препаратом Оптімайз Пульс в нормі 3,2 л/т. Засвоєння кореневою системою азоту з повітря починається у фазі 2-3 листків. Невелику дозу азоту (20-30 кг/га д.р.) вносять лише у випадку, якщо під час сівби запаси нітратного азоту в орному шарі ґрунту менші, ніж 30 мг/кг.
У підсиленні азотфіксації велика роль відводиться молібдену. Молібденові добрива слід застосовувати, якщо в 1 кг грунту міститься менше 0,3 мг доступного молібдену. Як молібденове добриво слід застосовувати гранульований молібденізований суперфосфат. Вносять його в рядки з насінням у дозі 10 кг/га (у д.р. за фосфором).
Високу ефективність і економічність установлено при обприскуванні гороху гуміновими препаратами, зокрема Лігногумат (60г/га) і Альбіт (35 мл/га).
Обробіток грунту
Вибір основного обробітку ґрунту залежить від часу, який залишився до посіву, механічного складу ґрунту, кількості рослинних решток, залишених після попередника, забур'яненості та інших чинників. В зв'язку з тим, що горохмає мичкувату кореневу систему, найкращим для основного обробітку вважається оранка на глибину 20-22 см.
Оранку в Степуми рекомендуємо замінити дискуванням дисковими боронамитипу Multicomby серій 330 – 730 на глибину 20-22 см. Це сприяє створенню необхідної структури для орного шару. Важливо, щоб рослинні рештки були добре подрібнені і рівномірно зароблені, інакше це може призвести до ефекту «солом'яного матрацу». Для подрібнення рекомендуємо використати подрібнювачі фірми Falk серій Alce, SuperAlce, Kronos.
При сівбі після цукрових буряків можна провести ґрунтопоглиблення в сівозміні один раз на три роки ґрунтопоглиблювачами фірми AIO серій STF та STG на глубину 40-65 см.
Основна мета передпосівного обробітку грунту під горох — створення добре розпушеного дрібногрудкуватого шару грунту на глибині 5-6 см і бездоганно вирівняного поля. Відхилення від цих вимог технології щодо глибини та якості розпушення негативно впливає на дотримання оптимальної глибини загортання насіння, а невирівняність поля — це передумова втрат урожаю під час збирання.
Передпосівний обробіток включає культивацію на глибину 5 - 6 см, шлейфування, боронування коткування, які виконуються ґрунтообробними агрегатами Європак, Компактор та іншими.
Передпосівна обробка насіння
Передпосівна підготовка насіння базується на протруєнні насіння, яке в свою чергу є найефективнішим та екологічно безпечним прийомом. Він обов’язковийпри інтенсивних технологіях вирощування і дає змогу надійно захищати посіви у критичні періоди росту (насіння, проростки, сходи).
Весною, перед сівбою підготовка насіння складається з трьох операцій:протруювання, обробка мікроелементами і бактеріальними добривами.
Для обробки насіння гороху бактеріальними препаратами застосовують спеціалізований інокулянт Оптімайз (2,8 л/т) який можна застосовувати одночасно з протруюванням.
Поживні й стимулюючі речовини (Альбіт 50 мл/т, Лігногумат 100 г/т) підсилюють стійкість рослин проти стресових погодних умов, пошкоджень рослин шкідливими організмами, створюють сприятливі умови для дружної появи, росту та розвитку рослин, що істотно підвищує врожай.
Важливою перевагою протруювання є те, що токсиковані сходи надійно захищені від хвороб протягом 1 – 1,5 місяця незалежно від погодних умов (опади, вітер, температура).
Для цього зареєстровано та широко застосовують на практиці фунгіцидний протруйник МаксимXL 035 FS (1 л/т). Високу ефективність має також протруйник Вітавакс200 ФФ (2,5-3л/т).
Сівба
Глибина сівби:
Горох добре переносить глибоке загортання насіння, оскільки не виносить сім'ядолі на поверхню ґрунту. Для набубнявіння і проростання насінини необхідно ввібрати 100-120% води від її маси, що в два рази більше, ніж у зернових культур. Верхній шар ґрунту часто пересихає, тому достатньо вологи для насіння забезпечується при глибокому загортанні. При мілкій сівбі, особливо у суху погоду, різко знижується польова схожість, гірше розвивається коренева система.
Оптимальна глибина загортання насіння у більшості випадків становить 5-7 см.На важких запливаючих ґрунтах насіння загортають на 4-5 см. На легких ґрунтахабо в умовах швидкого пересихання верхнього шару, глибину загортання збільшують до 8-10 см.
Норма висіву:
Норму висіву встановлюють залежно від біологічних властивостей сорту і ґрунтово-кліматичної зони вирощування. Вона коливається від 0,8 до 1,4 млнсхожих насінин на гектар. У посушливих районах висівають насіння менше, у зоні достатнього зволоження більше.
Рекомендуються такі норми висіву: Степ України - 0,9-1,0, Лісостеп - 1,0-1,2,Полісся - 1,1-1,4 млн/га. Для високорослих сортів норма висіву зменшується до 0,8-0,9 млн/га, для середньо-рослих збільшується на 0,1-0,2 млн/га.
Норму висіву в кг/га встановлюють залежно від крупності насіння. Орієнтовна норма висіву для дрібнонасінних (М1000<200г) - 1,6-2,0 ц/га; середньонасінних (М10(Х)-200-250г) - 2,0-2,6 ц/га; крупнонасінних (М1000>250г) - 2,6-3,0 ц/га.
Строки сівби:
Горох - культура ранніх строків сівби. Висівають його при настанні фізичної стиглості ґрунту одночасно з вівсом, ярою пшеницею та ячменем. Сходи гороху добре переносять весняні приморозки до мінус 5-7°С. Чим раніше посіяти, тим більший урожай можна одержати. Запізнення із сівбою на 10 днів проти строків, у які можна починати польові роботи, знижує врожай на 5-8 ц/га.
При ранніх строках-підвищена вологість ґрунту забезпечує добре набубнявіння і проростання насіння, створюються оптимальні умови для появи дружніх сходів, краще розвивається коренева система, яка потім навіть за недостатньої вологості верхніх шарів ґрунту інтенсивно використовує запаси води з нижніх. Рослини раннього строку сівби краще використовують поживні речовини і менше пошкоджуються шкідниками та хворобами.
Догляд за посівами
Першим заходом догляду за горохом є післяпосівне коткування ґрунту кільчасто-шпоровими котками. Це сприяє кращому контакту насіння з ґрунтом, підтягує воду до посівного шару ґрунту, підвищує схожість гороху.
Великої шкоди посівам гороху можуть завдати бур’яни. Урожайність зерна від засмічення бур’янами знижується на 30–50 відсотків.
Найбільшого ефекту в боротьбі з бур’янами досягають за поєднання агротехнічних і хімічних заходів боротьби. Основні гербіциди, дозволені для використання в Україні, такі: Агрітокс (0,5 л/га), Базагран (3,0 л/га), Пантера (1,0-1,5 л/га).
Догляд за посівами передбачає також боротьбу з хворобами та шкідниками. Для боротьби з такими шкідниками, як брухус, застосовують різноманітні хімічні препарати. Рослини у фазі бутонізації та цвітіння обробляють такими препаратами: Карате Зеон (150 г/га на 200 л води) або Фастак (0,1л/га). Проти таких шкідників, як бульбочкові довгоносики, застосовують передпосівне протруювання насіння, за один-два дні до появи сходів гороху здійснюють хімобробку країв посівів (близько 50–100 м) та прилеглих ділянок багаторічних трав чи решток рослин препаратами: Карате Зеон (200 г/га на 200 л води) або Фастак (0,1 л/га). Такою самою дозою опилюють горох після появи сходів. Проти горохової плодожерки ефективні ранній висів, обробка ранніх сортів, знищення залишків урожаю в місцях обмолоту. Хімічну обробку здійснюють тими самими препаратами, що й проти брухусу.
Збирання та зберігання зерна
Збирання прямостоячих сортів гороху здійснюється прямим комбайнуванням за вологості зерна 16–18% з попередньою десикацієюРеглоном (2-3 л/га) за 7 днів до збирання, дає можливість значно скоротити втрати врожаю.
Пряме комбайнування застосовують на незабур’янених посівах низькорослих рослин та таких, що стійкі до осипання в умовах сухої погоди за дозрівання 75–90% рослин і вологості зерна 16–19 відсотків. Для визначення вологості насіння ми пропонуємо вологоміри Wile 55.
Досить ефективним є роздільне збирання.
Одразу після очищення насіння гороху перевіряють на ураженість брухусом. Якщо чисельність живих екземплярів перевищує 10 шт./ кг, то товарне зерно і насіннєвий матеріал підлягають газації під плівкою препаратом Фостоксін (2-6 таб./т).