Технології: Карбамідо-аміачна суміш (КАС)

Карбамідо-аміачна суміш (КАС)

  • Опубліковано:

    05 травня 2018, 08:47

У всіх добривах азот знаходиться в різних формах і кількостях. Сьогодні активновикористовують добрива, що містять три форми азоту – амонійну, нітратну та амідну.

Найпоширеніші азотні добрива Форми азоту та їх коротка характеристика
Нітратна – NO3- Амонійна – NH4+ Амідна – NH2-
Швидкий ефект, легко рухливий у ґрунті, а тому за надлишку вологи легко вимивається Доступний рослинам, але має більш тривалий ефект внаслідок адсорбції на ґрунтових частках, потім потроху звільняється й засвоюється рослинами Ця форма недоступна рослинам через кореневе живлення. Краща форма для позакореневого живлення (листового). У результаті діяльності ґрунтових мікроорганізмів швидко перетворюється в ґрунті спочатку в амонійну, а потім і нітратну форму
Аміак   +  
Аміачна селітра + +  
Вапняно-аміачна селітра +    
Карбамід     +
Карбамідо-аміачна суміш (КАС) + + +
Сульфат амонію   +  

КАС відрізняється якісними і кількісними позитивними особливостями дії у порівнянні з іншими формами добрив. В КАСі при взаємодії з мікроорганізмами амідна форма азоту переходить в доступну рослинам амонійну форму. В процесі нітрифікації, якщо температура ґрунту досить висока для мікробної активності, амонійна форма азоту переходить у нітратну.

Таким чином, під час внесення КАСу, який має різні форми азоту, ми одержуємо пролонгований ефект його засвоєння рослинами. Крім того, процеси взаємного перетворення азоту в ґрунті залежать від безлічі факторів (температури, вологості, аерованості, кислотності та ін.), тому наявність різних форм азоту в ґрунті може розглядатися ще і як «політика страхування».

Для забезпечення найбільш оптимального живлення рослин азотом необхідно в першу чергу забезпечити дробове живлення сільськогосподарських культур, оскільки споживання азоту рослинами відбувається впродовж всього періоду вегетації. Але збільшення азоту при підкормці КАС в фазі кущення небажано через підвищення утворення кількості не репродуктивних стебел.

КАС – це водний розчин аміачної селітри та карбаміду в співвідношенні 1:1 (35,4% карбаміду, 44,3% селітри, 19,4% води, 0,5% аміачної води). Густина рідкого добрива складає 1,28- 1,34 кг/м3. Виробляються марки КАС-32, КАС-30, КАС-28, що відповідають масовій долі азоту відповідно 32%, 30%, 28%. Треба враховувати, що КАС-32 кристалізується при 0о C, тоді як КАС-30-при -9о С, а КАС-28- при -17оС. В Україні виробляється в основному КАС-32. Щільність КАС в значній мірі залежить від температури навколишнього середовища , тому для визначення дози цього добрива і в кожному конкретному випадку необхідно перевірити його витрати за 1 сек. Розчин КАС можна вносити, як розводячи так і не розводячи водою. При розбавленні витрата робочого розчину на 1 га повинна становити 100 – 300 л.

Це єдине азотне добриво, що містить у собі три форми азоту:

  • нітратну – забезпечує миттєву дію ( 25% складу),
  • амонійну – у процесі нітрифікації переходить у нітратну форму (25% складу),
  • амідну – у результаті діяльності ґрунтових мікроорганізмів переходить в амонійну форму, а потім у нітратну (50% складу).

Наявність амонійної форми робить бажаним мінімальне загортання, особливо в умовах високих температур і відсутності опадів після внесення. Спочатку засвоюється нітратний азот, який дуже рухомий у ґрунті. Аміачний азот затримується в ґрунті і не вимивається у глибші шари.

Головною перевагою КАС є його висока технологічність:

  • Внесення КАС як рідких добрив більш рівномірніше, ніж твердих, гранульованих.
  • Внесення КАС добре поєднувати з використанням пестицидів в одній баковій суміші. Це дозволяє скоротити декілька операцій по догляду за посівами.
  • Доцільно використовувати для дробових підгодівель вегетуючих рослин. При цьому одночасно відбувається і кореневе і позакореневе живлення. У залежності від фаз розвитку культурних рослин й застосовуваного обладнання, КАС розводять водою в необхідному співвідношенні.
  • Внесення КАС добре поєднується з мікроелементами.

Необхідність позакореневого живлення обумовлюється такими факторами: стресовими ситуаціями (низькі температури, заморозок, нестача вологи й т.п.), уповільнення інтенсивності засвоєння елементів живлення кореневою системою, що сповільнює темпи росту й розвитку.

В умовах низьких температур або нестачі вологи в ґрунті поглинання живильних речовин значно вповільнюється. Часто критичні періоди щодо нестачі макро- і мікроелементів у зернових наступають у фазі виходу в трубку - колосіння.

Внаслідок інтенсивного, швидкого наростання вегетативної маси запаси легкодоступних елементів живлення із ґрунту вичерпуються або їхнє засвоєння «не встигає за темпами росту рослин». У такій ситуації необхідні позакореневі (листові) підживлення рідкими добривами. Кращий час для підживлення розчином КАС – ранок ( при відсутності вологи) та вечір. Не рекомендовано підживлювати рослину розчином КАС при температурі вище 20˚С, при низькій відносній вологості повітря.

При цьому ступінь і швидкість засвоєння елементів живлення із добрива КАС через листову поверхню значно вище, ніж при засвоєнні з добрив, внесених у ґрунт. Для цього найкраще підходять розчин КАС, розведений водою. Амідна форма азоту швидко проникає через листову поверхню зернових колосових та інших культур.

Листове живлення доцільно поєднувати із внесенням мікроелементів і (або) засобів захисту рослин.

КАС – це насамперед дуже гнучкий додатковий інструмент живлення сільськогосподарських культур в умовах високоефективного виробництва. Він дозволяє скорегувати живлення у ключові фази розвитку рослини для корекції, посилення відсутніх факторів у розвитку, для одержання необхідних характеристик товарної продукції (білок, клейковина, пивоварний ячмінь і т.д.).

Крім усіх вищезазначених переваг КАС не забруднює навколишнє середовище, поліпшує споживання азоту під час посухи, експлуатаційні витрати на його внесення значно нижче, чим інших добрив. Але, слід зауважити, випас тварин на площі обробленій КАСом заборонений на протязі 5 днів.

Важливо! КАС не токсичний, не пожежо- і вибухонебезпечний, але заборонено заповнювати ємність вище допустимої норми (95%об'єму).

Може перевозитися в будь-яких ємностях (пластикових, нержавіючих, із вуглецевої сталі). За рахунок додавання інгібітору корозії «НОВОКОР» за умов безперервного зберігання КАС корозія не перевищує 1мм у рік, але треба уникати використання деталей із кольорових металів, а в якості прокладочного матеріалу використовувати пластичну резину марки ТКМЩ на основі стірольного каучуку.

КАС використовується по технологічним схемам: Вибір конкретної залежить від відстані транспортування , наявності та розміщення складів, транспортних засобів, стану доріг та інших факторів.

Перша схема: Завод – транспортний засіб – агрегат для внесення. Ця схема рекомендується для використання в радіусі 40-50 км від заводу.

Друга схема: Завод - транспортний засіб – глибинний склад - транспортний засіб – агрегат для внесення. Схема використовується при наступних відстанях: від заводу до глибинного складу 40- 50 км і від глибинного складу до поля 20 км.

Третя схема: Завод - залізнична цистерна – залізничний склад - транспортний засіб –агрегат для внесення. Схема використовується при наступні відстані: від заводу до залізничного складу більш ніж 100 км і від залізничного складу до поля не більш ніж 40-50 км.

Четверта схема: Завод – залізнична цистерна - залізничний склад - транспортний засіб – глибинний склад – транспортний засіб-агрегат для внесення. Схему використовують при наступних відстанях: від заводу до залізничного складу більш ніж 100 км, від залізничного складу до глибинного складу до поля 20км.

КАС можна використовувати в такі строки й способи:

  1. Восени – під основний обробіток.
  2. Навесні – під передпосівний обробіток.
  3. У період вегетації сільськогосподарських культур для кореневого і некореневого живлення. В інтенсивній технології вирощування озимої пшениці КАС рекомендується застосовувати для позакореневого підживлення за такою схемою: у період весняного відновлення вегетації в дозі N30-60, друге –у фазі виходу у трубку-N30, третє- на початку колосіння N20. Обєм розчину повинен бути не менше 200-300 л/га.

Можливі такі схеми використання КАС і сумішей з іншими засобами хімізації:
1. Ранньовесняне підживлення азотом озимих після перезимівлі. Підживлення КАС необхідно проводити в першу чергу на посівах, де потрібне посилення кущення. Доза азоту в першу підгодівлю визначається в залежності від стану озимих, родючості грунту і попередника. На посівах з щільністю рослин 200-300 шт. на 1 кв. м доза азоту - 80 - 50 кг/га, на більш густих (300-350 рослин на 1 кв. м) -50-40 кг / га.
2. Суміш КАС з фунгіцидами на озимих застосовується навесні на початку виходу рослин у трубку при поширенні кореневих гнилей і появі ознак борошнистої роси. Доза КАС визначається в залежності від потреби рослин, не більше 40 кг / га, фунгіцид - 0,5 л/ га.
3. Суміш КАС з ретардантами може використовуватися на початку трубкування.
4. Суміш КАС комбіновано з ретардантами та фунгіцидами застосовується в середині трубкування. Доза азоту 20-30 кг / га.

Важливо! Робочі суміші КАС, ретардантів і фунгіцидів необхідно готувати безпосередньо перед внесенням.

5. Під ячмінь КАС найбільш доцільно вносити як основне добриво.

Важливо! При необхідності позакореневого підживлення доза КАС не повинна перевищувати 15-20 кг / га, так як більш високі дози викликають опіки рослин.

КАС перед внесенням необхідно розбавити водою у співвідношенні 1:1,5-2

Застереження! При внесенні такої ж дози КАС спільно з пропіконазоломурожайзменшується на 5,2,в суміші КАС + пропіконазол + Сu - на 5-8 ц / га.

Витрата робочої рідини - 250-350 л / га в залежності від дози азоту. Економічна ефективність сумісного застосування КАС та інших засобів захисту в дослідах з озимою пшеницею і житом при вирощуванні озимих зернових культур за інтенсивною технологією вище, ніж при роздільному їх застосуванні. Основна причина цього - скорочення витрат на внесення та рівномірний розподіл добрива по площі.

Застереження! Не слід підгодовувати рослини розчинами КАС при температурі вище 20°С, низької відносної вологості повітря, у сонячний день, тому що у цих випадках можливі опіки листової поверхні рослин!

У разі використання КАС як позакореневого живлення рН розчину має бути в межах 8-9. Ефективність цього добрива залежить від погодних умов. Максимальна вона в тому випадку, коли розчин залишається на поверхні листя тривалий час. Тому високоефективна обробка посівів дає кращі результати у похмуру прохолодну погоду.

Застереження! Відразу після заливних дощів, сильної роси застосовувати КАС не рекомендується, тому що опади роблять структуру верхньої пластинки листя більш проникною (відповідно більш чутливою), тому обприскування посівів має проводитися після висихання листя рослин.

Оптимальний час для внесення КАС у суміші з гербіцидами - вечір, тому що поглинання азоту вночі відбувається повільніше.

Підводячи підсумки переваг внесення КАС перед гранульованими добривами можна зазначити такі переваги та недоліки:

ПЕРЕВАГИ НЕДОЛІКИ

√ Висока ефективність застосування у будь-яких кліматичних зонах, зокрема посушливих.

√ Більш рівномірне внесення, точне дозування розподілу по площі.

√ Можливість використання на різних стадіях вегетації.

√ Швидке проникнення в ґрунт без необхідності обов'язкового закладення (крім лужних ґрунтів) а тому краща пристосованість до технологій mini-till і no-till.

√ Пролонгованість дії.

√ Скорочення технологічних витрат завдяки можливості внесення КАС у рідких туках, а також у суміші з пестицидами й іншими рідкими мінеральними добривами (у першу чергу з мікроелементами).

√ Низька вартість одиниці діючої речовини порівняно із гранульованими формами.

√ Відсутність біурету.

√ Ризик опіків рослин, обумовлений нормою внесення, фазою і особливістю вегетації культури, погодними умовами.

√ Необхідність особливих умов транспортування, зберігання.

√ Необхідність спеціальної техніки для внесення.

Однак зазначені недоліки досить легко усуваються.

Важливо! Потрібні особливі умови перевезення КАС, які обмежуються перевантаженням автотранспорту (через велику густину КАС). Тому рекомендується заповнювати ємності не більше ніж на 80%.

Будь-який обприскувач може бути переобладнаний під внесення КАС, для цього необхідно:

- замінити деталі з кольорових металів на полівінілхлоридні, нержавіючі, або склопластикові;

- для проведення позакореневого живлення замінити щілинні форсунки обприскувачів на дефлекторні.

- для роботи у вітряну погоду використовувати розливні трубки.

Важливо! Найбільше непорозумінь відносно внесення КАС пов’язано власне з тим, що це добриво помилково вносять так, як пестициди. Під час внесення КАС необхідно використовувати розпилювачі з розміром крапель вдвічі більше, ніж для гербіцидів

Для прискорення процесу розчинення твердих сполук потрібно підігрівати воду до температури 70-80С.

В порівнянні з аміачною селітрою, мочевиною, аміачною водою і безводним аміаком КАС має ряд переваг , що значно підвищує його ефективність. Головні з них це внесення без втрат азоту та точне розподілення внесення по ділянці, похибка може складати 2%. Також значною перевагою є

Легкість в комплексному застосуванні з пестицидами ( не потребує додаткових спеціальних агрегатів) що особливо важливо при інтенсивному вирощуванні культур , а також це дозволяє скоротити кількість операцій при догляді за посівом.

Правила внесення КАС:

1. Обприскувач переобладнати спеціальними дефлекторними крупнокрапельними розпилювачами з великими отворами або розливними трубками, які служать для стрічкового або смугового внесення.

2. Робочий тиск повинен бути низьким від 1,0-1,5 bar до 2,5 – 4,5 bar.

3. Вносити КАС тільки на суху листкову поверхню. На вологих рослинах навіть великі краплини не стікають на грунт лише змочивши листя, а затримуються на поверхні що призводить до опіків.

4. На широкорядних культурах КАС краще вносити розливними трубками. На чутливих до опіків культурах-у пізні фази вегетації.

5. КАС не можна розчиняти у воді з метою зменшення нектарної норми азота та обприскувати таким розчином рослини- є великий ризик опіків.

 

 

Технологія розроблена спеціалістами ПП «Агрохім».

 

 

для більш детальної інформації зателефонуйте нашим спеціалістам:

Тетяна
Тетяна

(098) 227-55-05

Райони:

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський

Валерій
Валерій

(096)484-68-36

Райони :

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський, Добровеличківський, Новоукраїнський, Бобринецький, Компаніївський, Голованівський