Новини: ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМОГО РІПАКУ

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМОГО РІПАКУ

image post
  • Опубліковано:

    13 серпня 2021, 15:10

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМОГО РІПАКУ

Ґрунти:

Найкращими вважаються ґрунти з середнім вмістом гумусу та нейтральною або слабко кислою реакцією ґрунтового розчину. Це такі ґрунти, як темно-сірі та сірі лісові, чорноземи типові та опідзолені. Ґрунти з важким механічним складом малопридатні для вирощування озимого ріпаку.

Сівозміна:

Важливий критерій сівозміни - вчасне звільнення поля від попередника. Найгірший варіант попередника це капустяні культури та цукрові буряки, через можливість заселення спільними шкідниками та хворобами, особливо часто виникає масове заселення нематодами. Повертати ріпак до сівозміни варто через 4-5 років. Вирощуючи ріпак після пшениці можна покращити фітосанітарний стан поля.

Температура та волога:

Найбільшої кількості вологи ріпак потребує у фазу бутонізації та цвітіння. За недостатнього зволоження настає фізіологічне в’янення бруньок та обпадання квіток.

Обробіток ґрунту: 

Вчасно та правильно підготовлений ґрунт, запорука успіху. Правильність виконання цього етапу впливає на розвиток кореневої системи, кращої перезимівлі. Першу обробку ґрунту варто проводити за 3-4 тижні до передпосівного. Такий захід сприятиме кращому осіданню ґрунту та створенню необхідної для сівби структури  орного шару.


Передпосівну обробку необхідно проводити за такою схемою: неглибока оранка, боронування, рихлення, вирівнювання та коткування.


Дрібногрудочкова структура забезпечує шпаруватість, дає можливість розміщувати насіння на глибині 2-3 см. За таких умов сходи виходять дружними з нормальним розвитком рослин, що особливо важливо в осінній період. Якщо рослини недорозвинені та слабкі вони уражаються хворобами і мають низьку зимостійкість.

Удобрення:

Чим більше ріпак забезпечений поживними речовинами, тим краще він перезимує. Потреба ріпаку в елементах живлення вдвічі більша ніж у зернових культур. Під основний обробіток ґрунту  вносять переважно фосфор та калій, азотом підживлюють при відновленні вегетації, в період бутонізації.

Оптимальна норма добрив для отримання високих врожаїв залежить від типу ґрунтів, кліматичної зони та інших чинників.


Фосфор ріпаку необхідний для створення масивної кореневої системи, збільшення насіневої продуктивності та прискорення дозрівання. Калійні добрива підвищують стійкість до несприятливих погодних умов, пошкоджень хворобами, посилює нектароутворення, що приваблює бджіл а це в свою чергу сприяє кращому запиленню квіток та підвищенню урожаю. Не варто забувати за такі елементи, як кальцій, сірка, молібден та марганець.


Серед ключових мікроелементів, котрі рекомендується вносити позакоренево на посівах озимого ріпаку провідне місце посідає бор.

Динаміка засвоєння елементів живлення ріпаком озимим, урожайність 3 т/га, д.р.

Елемент живлення За осінній період Початок росту стебла Цвітіння Повна стиглість
  % кг/га % кг/га % кг/га % кг/га
N 31 60 46 90 85 165 100 195
P2O5 15 18 35 42 60 72 100 120
K2O 25 60 75 180 100 240 100 240
Mg 15 5 35 13 65 23 100 36
S 25 23 40 36 70 63 100 90

Сівба:

Для озимого ріпаку строки сівби мають вирішальне значення. Залежать вони від зони вирощування. Для північних регіонів кращими строками посіву є 10-20 серпня, західного – з 20 по 30 серпня та південного -  із 25 серпня по 5 вересня. Для висіву озимого ріпаку кращим вважається  термін за 15-25 днів до оптимальних строків висіву пшениці озимої. Ріпак, як за ранніх так і за пізніх строків висіву знижує зимостійкість і продуктивність рослин. Одна з важливих умов доброї перезимівлі ріпаку та високої врожайності це густота стояння рослин та розвиток розетки з осені.

Рослина повинна розвиватися протягом 60 днів до настання понижених температур. Норма висіву озимого ріпаку, залежно від сорту або гібриду, становить 0,5-0,7 млн схожих насінин/га для інтенсивних гібридів іноземної селекції і 0,8-1,2 млн. - для вітчизняних. Занадто висока норма висіву призводить до витягування центрального стебла.

Протруювання насіння

ПП «Агрохім» наголошує про важливість передпосівної обробки насіння, а точніше протруювання посівного матеріалу.

Ми пропонуємо проводити обробку інсекто-фунгіцидним препаратом КРУЇЗЕР ОSR 322 FS (15 л/т), що дає змогу захистити посіви в ранні періоди вегетації від комплексу шкідників та хвороб.

Інсектицидний протруйник КРУЇЗЕР 350 FS (4 л/т) забезпечує ефективний захист від ґрунтових і посходових шкідників протягом 6–8 тижнів, фунгіцидний протруйник МАКСИМ XL 035 FS (5 л/т) чудово працює проти ґрунтових та насіннєвих інфекцій та хвороб сходів.

Бур’яни:


В перші 10-15 днів вегетації ріпак досить чутливий до бур’янів.


Для знищення багаторічних бур’янів у посівах озимого ріпаку доцільно буде застосувати до посіву гербіциди суцільної дії: Ураган Форте 500 SL (2-3 л/га),  Грінфорт КС 500 (2-4 л/га). Після сівби до появи сходів рекомендуємо внести ґрунтовий гербіцид Дуал Голд 960 ЕС ( 1,5-1,6 л/га), він в повній мірі захистить посіви від злакових та деяких дводольних бур’янів.


Осіннє внесення гербіцидів є основною складовою для отримання чистих посівів!


Переростання ріпаку:

Негативний фактор під час вегетації ріпаку це його переростання. Точка росту збільшується і досить сильно випирає з ґрунтового шару. В наслідок малосніжної зими або низьких температур протягом довгого періоду, точка росту пошкоджується та вимерзає, що знижує врожайність. Переростання можна попередити, для цього потрібно вносити ретарданти. Сетар - ретардант, який  інгібує ріст вегетативних органів, не порушуючи процес накопичення поживних речовин.

Внаслідок цього у ріпаку краще розвивається коренева система і суттєво збільшується накопичення різних пластичних речовин, що сприяє кращій перезимівлі культури та підвищенню врожайності. Як фунгіцид Сетар  має найкращий ефект контролю фомозу, знищує збудників інших хвороб ріпаку. Препарат має системну дію, рослина поглинає його протягом двох годин. В зиму ріпак повинен входити з 6-8 листками в розетці, в такій фазі розчинні вугливоди знаходяться в достатній кількості. Якщо розетка більша, то вуглеводів в точці росту досить мало, їх рослина використала на формування потужної листової поверхні.

Відновлення вегетації:

В перше підживлення після відновлення вегетації варто вносити 100-120 кг/га азоту, якшо посіви слабкі або погано перенесли зиму, дозу варто збільшити на 20-40 кг/га.

 Якщо з відновленням вегетації з’являються перші весняні бур’яни, а саме ромашка та осоти варто застосувати гербіцид Лонтрел ™ Гранд (0,12-0,2 кг/га). Після появи сходів доцільно буде застосувати гербіцид Галера (0,2-0,3 л/га), він контролює досить широкий спектр двосім’ядольних бур’янів.

Шкідники:

Рослини ріпаку найбажаніший корм для широкого спектру комах-шкідників. Тому слід звертати увагу на протруйники насіння інсектицидного характеру.  

За більш детальною інформацією про шкідників переходьте за посиланням.

Хвороби:

Найбільш поширені хвороби ріпаку озимого: бактеріоз коренів, біла гниль, сіра гниль, фомоз, несправжня борошниста роса, слизистий бактеріоз, циліндроспоріоз, чорна ніжка, вертицильоз, кила, альтернаріоз, тифульоз, зморшкувата мозаїка, чорна кільцева плямистість, позеленіння квіток.


Про методи захисту та боротьби з хворобами озимого ріпаку читайте в наступних статтях.


Збирання:  Оптимальна вологість насіння для обмолоту становить 10–13%. При вологості нижче 10% втрати насіння можуть сягати 50%. Для зниження втрат насіння при збиранні проводять десикацію посівів, що дає можливість підсушити рослини та зібрати насіння ріпаку за базової вологості (7%). У разі перевищення вологості та забур’яненості слід застосовувати десикацію посівів. За роздільного способу збирання скошування проводять у фазі жовто-зеленої стиглості — потемніння насіння у стручку близько 50% за його вологості 30–35%. Висота зрізу рослин при цьому має бути не меншою 20–25 см.

Доробка насіння: Спочатку насіння очищують а вже потім направляють на досушування до оптимальних показників 7-8%.

для більш детальної інформації зателефонуйте нашим спеціалістам:

Тетяна
Тетяна

(098) 227-55-05

Райони:

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський

Валерій
Валерій

(096)484-68-36

Райони :

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський, Добровеличківський, Новоукраїнський, Бобринецький, Компаніївський, Голованівський