На початкових етапах росту соя розвиває досить потужну кореневу систему, але частина рослини, яка знаходиться на поверхні ґрунту, розвивається досить повільно і зовсім не конкурує з бур’янами. Гербокритичний період у сої практично найбільший з усіх с/г культур- він становить від 1,5 до 2 місяців.
Найперший і найголовніший етап захисту сої – інокуляція та протруювання.
ВВСН … - 0
(до посіву – до появи сходів)
При класичній технології вирощування сої вам неодмінно треба було внести ґрунтові гербіциди для контролю злакових і деяких дводольних бур’янів:
- Дуал Голд (1,3-1,6 л/га);
- Гезагард (3,0-5,0 л/га);
- Примекстра TZ Голд (3,0-4,5 л/га);
- Грінфорт Екстра (4,5 л/га);
- Грінфорт ПМ (3,0-4,0 л/га);
- Грінфорт АХ (2,0-3,0 л/га).
Ґрунтові гербіциди вносяться до сівби, під час сівби і до появи сходів.
Якщо захисна дія ґрунтового гербіциду закінчилася, то у фазі
ВВСН 11-51
(розкриття першого трійчастого листка – початок бутонізації)
Ефективним є страховий гербіцид проти дводольних, який застосовують в досить широкому проміжку розвитку культури:
- Гріфнфорт Харні (6-8 г/га +ПАР).
ВВСН 13-16
(третій – п’ятий трійчастий листок)
Захисна дія ґрунтових гербіцидів у більшості випадків закінчується і виникає необхідність контролювати злакові бур’яни, для цього використовують грамініциди:
- Фюзілат Форте, 0,5-1,0 л/га, якщо однорічні злакові у фазі 2-4 листки, 1,0-2,0 л/га- багаторічні злакові бур’яни за висоти не більше 10-15 см. Обробку проводять незалежно від фази культури.
- Грінфорт Хорс , 0,6-0,8 л/га, якщо однорічні злакові у фазі 2-4 листки, 0,8-1,2 л/га- багаторічні злакові бур’яни за висоти не більше 10-15 см. Обробку проводять незалежно від фази культури.
Увага!!! Обережно з баковими сумішами грамініцидів з іншими продуктами.
Захист від хвороб
(протягом вегетації)
Для захисту сої від ряду поширених хвороб, таких як септоріоз, склеретоніоз, аскохітох, переноспороз, фузаріоз, альтернаріоз, жовта мозаїка сої, антракноз, церкоспороз, борошниста роса, застосовують такі фунгіциди:
- Амістар Екстра (0,5-0,75 л/га)- системна та превентивна дія проти широкого спектра збудників, забезпечує подовження вегетації, що збільшує урожайність, тривала захисна дія;
- Амістар Голд (0,5-1,0 л/га)-має трансламінарну та системну дію;
- Грінфорт АС (0,5-1,0 л/га)- системна дія та захист протягом 4-х тижнів.
Обробку проводять на початкових стадіях захворювання незалежно від розвитку культури. Спостерігають за рослиною, при необхідності обробку проводять повторно через 30 діб.
ВВСН 51-60
(початок цвітіння – активне цвітіння)
У фазу початку активного цвітіння, вносять бор та молібден.
Оракул колофермін бору (1,0-1,5 л/га);
Оракул колофермін молібдену (0,3-0,5 л/га).
Бор і молібден необхідні культурі для покращення процесу цвітіння. Внесення добрив дозволяє зменшити відсоток абортації зав’язі. За наявності необхідних мікроелементів, процес старіння в рослини призупиняється і така проблема, як розтріскування стручків.
Захист від шкідників
(протягом вегетації)
Близько 120 видів шкідників полюбляють сою і завдають непоправну шкоду рослинам. Певні види комах знижують урожайність на 50-75%. Здебільшого це пошкодження листової пластини, цвіту, зав’язі, що тягне за собою зменшення фотосентетичної площі, проникнення вірусних патогенів через прогризені отвори. Такі пошкодження відбуваються протягом всієї вегетації, адже за час розвитку рослини буває від 2-х до 8-ми поколінь кожного шкідника. За детальною інформацією про шкідників сої та методами боротьби з ними, переходьте за посиланням. Найбільш поширеним шкідником сої вважається павутинний кліщ. Зі збільшенням температур протягом вегетації шкідник розвивається тільки активніше, тим самим завдає відчутної шкоди і збільшує свій ареал існування.
ВВСН 80-90
(початок достигання - повна стиглість)
Якщо виникають перешкоди в процесі збирання урожаю, наприклад, підвищена вологість, збільшення опадів в період збирання, засміченість бур’янами чи особливості сорту, застосовують десиканти або гербіциди суцільної дії:
Обробку поля доцільно проводити в світлі та теплі періоди доби. При потраплянні сонячного світла на рослину і краплі розчину при обробці, ефект буде швидший. Термін очікування становить від 5 до 7 діб.
! ! !
Застереження
Якщо протягом періоду очікування пройде дощ, обробку необхідно буде повторити! Принцип дії диквату полягає в поступовому висушуванні води в клітині, а при наявності надлишкової вологи рослина відновлює свої життєві процеси.
Для прискорення процесу висушування листя можна також використати дефоліанти (ціанамід кальцію, хлорат магнію, сульфат амонію тощо) або скорившись в якості дефоліантів гербіцидами суцільної дії:
Якщо на полі великий відсоток бур’янів, особливо перерослих, норму необхідно збільшити.